Blogi satelickie (kliknij nazwę):

kliknij poniżej:

Polecane zbory:

Polecane publikacje:

wtorek, 11 lutego 2025

Z cyklu: Pytania do ciebie … (2)


 
 ===> Czy szukasz swego odpocznienia w Bogu?


Poniższa publikacja powstała na podstawie kazania wygłoszonego niedawno w społeczności ewangelicznej w Zagłębiu Dąbrowskim, podczas niedzielnego nabożeństwa. Usługa Słowem Bożym została zatytułowana:
»Słowo Boże DROGĄ do odpocznienia dla dzieci Bożych«

=> List do Hebrajczyków 4,1-11 (w tłumaczeniu „Uwspółcześnionej Biblii Gdańskiej” / UBG):
1 BÓJMY się więc, gdy jeszcze trwa obietnica wejścia do Jego odpoczynku, aby czasem się nie okazało, że ktoś z was jej nie osiągnął.
2 I nam bowiem głoszono ewangelię jak i tamtym. Lecz tamtym nie pomogło słowo, które słyszeli, gdyż nie było powiązane z wiarą tych, którzy je słyszeli.
3 Bo do odpoczynku wchodzimy my, którzy uwierzyliśmy, jak powiedział: Dlatego przysiągłem w moim gniewie, że nie wejdą do mojego odpoczynku, choć Jego dzieła były dokonane od założenia świata.
4 Powiedział bowiem w pewnym miejscu o siódmym dniu tak:  I odpoczął Bóg siódmego dnia od wszystkich swoich dzieł.
5 A tutaj znowu: Nie wejdą do mego odpoczynku.
6 Ponieważ więc jest tak, że niektórzy mają wejść do niego, a ci, którym najpierw głoszono, nie weszli z powodu niewiary;
7 Znowu wyznacza pewien dzień, mówiąc przez Dawida po tak długim czasie „Dzisiaj”, jak to zostało powiedziane: Dzisiaj a , jeśli usłyszycie jego głos, nie zatwardzajcie waszych serc.
8 Gdyby bowiem Jozue zapewnił im odpoczynek, Bóg nie mówiłby potem o innym dniu.
9 A tak zostaje jeszcze odpoczynek dla ludu Bożego.
10 Kto bowiem wszedł do Jego odpoczynku, on także odpoczął od swoich czynów, tak jak Bóg od swoich.
11 Starajmy się więc wejść do owego odpoczynku, aby nikt nie wpadł w ten sam przykład niewiary.


Określenie „odpoczynek” (odpocznienie) dla ludu Bożego oznacza tu w Liście do Hebrajczyków (jak i w całej Biblii) cudowne zbawienie, którego Bóg Ojciec udziela przychodzącym do Niego ludziom w Osobie i zbawczym akcie na krzyżu Golgoty Swego Syna Boga - Jezusa Chrystusa. Na krzyżu - Syn Boży / Syn Człowieczy dokonał u Ojca Niebieskiego przebłagania grzechów ludu Bożego, dzieci Bożych. Chrystus sam zapłacił / poniósł karę za wszystkie grzechy, przelewając Swą niewinną, świętą krew. Jak mówi nam Słowo Boże, aby ofiara przebłagalna została przyjęta - musi nastąpić przelanie krwi (Hebr. 9,11-28 / I Kor. 11,25). Ofiara Syna została przyjęta w całości i jednorazowo przez Ojca („Wykonało się” Jan. 19,30 UBG / tetelestai - greckie słowo tłumaczone jako: „jest dokonane” lub „jest spełnione”).
Czytając cały List do Hebrajczyków i odnosząc go do całego kanonu Nowego Testamentu ukazuje się nam pełny obraz Bożego Planu (nieodwołalnego postanowienia), o którym powyższy fragment Słowa Bożego (Hebr. 4,1-11) – informuje nas w formie skondensowanej, akcentując owy odpoczynek, jako Boży przywilej dla ludu Bożego, odpoczywamy od swoich uczynków - jak Bóg od swoich. Jednocześnie znajdujemy w tym fragmencie wielką przestrogę niewiary na przykładzie Izraela oraz wyroki Boże.
Dla zbawionych z łaski i studiujących Słowo Boże / Słowo Żywota nie jest tajemnicą, co oferuje Boże odpocznienie …
Jest ono nadzieją i oczekiwaniem dla wyznawców Chrystusa na wieczne przebywanie z Bogiem, gdzie lud Boży nie będzie już cierpiał i zmagał się z tym wszystkim, co trapi nas tu na Ziemi. Idźmy w tych rozważaniach dalej, „wejście do Bożego odpocznienia” - to radość oczekiwania na pełną bliskość ze Zbawicielem, żyjąc już teraz w łasce zbawienia (nowe narodzenie z Ducha Świętego), na tym „łez padole”, pomimo przeróżnych kłopotów dnia codziennego czy wręcz cierpień. „Odpocznienie” jest również odpoczynkiem dzieci Bożych (zbawionych) od niewoli naszych grzechów - już nad nami nie panują (nowa natura w Chrystusie), chociaż jeszcze nie jesteśmy „idealni”, a także ( ! ) – odpoczywamy od własnych wysiłków (uczynków) religijnych, czyli praktyk i zabiegów naszej woli do przypodobania się Bogu czy prób nakłonienia Stwórcy aby udzielił nam łaski, przychylności (Efez. 2,8-10). Ojciec przebacza nam wszystkie grzechy i usprawiedliwia nas (jesteśmy bez winy w Jego oczach) w momencie uwierzenia w Chrystusa i przyjęcia Go do swoich serc, do swojego życia (poddanie się Bogu). Oczywiście dzieje się to z woli Bożej poprzez Ducha Świętego, który przemienia nasze serca / nowa natura - nowe narodzenie i nawrócenie / akt zbawienia z łaski Bożej. W tym „odpoczynku” mamy (już teraz jako zbawieni z łaski), pełen pakiet Bożych obietnic wg Słowa Bożego:
- pokój Boży w sercach (nie wg świata),
- miłość Bożą w sercach (nie wg świata),
- pewność odpuszczenia grzechów przez Ojca w Chrystusie,
- pewność zbawienia wiecznego (nieutracalność / pieczęć Ducha ),
- poleganie (ufność) na mocy Bożej w naszym życiu,
- zapewnienie o przyszłym domu dla nas w Niebie z Bogiem.


I do tego ODPOCZNIENIA prowadzi nas (oraz do powyższych cech wynikających z tego) – wiara poprzez Słowo Boże, które jest DROGĄ do poznania Boga, Jego zbawienia i uświęcania się (podporządkowania się Bogu) już jako dzieci Boże. To poprzez Słowo Boże poznajemy Chrystusa i zostajemy zbawieni - działaniem Ducha Świętego.

=> List do Hebrajczyków 4,12-16 (w tłumaczeniu „Uwspółcześnionej Biblii Gdańskiej” / UBG):
12 Słowo Boże bowiem jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne rozsądzić myśli i zamiary serca.
13 Żadne stworzenie nie ukryje się przed nim, przeciwnie, wszystko jest obnażone i odkryte przed oczami Tego, któremu musimy zdać sprawę.
14 Mając więc wielkiego najwyższego kapłana, który przeszedł przez niebiosa, Jezusa, Syna Bożego, trzymajmy się naszego wyznania.
15 Nie mamy bowiem najwyższego kapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz kuszonego we wszystkim podobnie jak my, ale bez grzechu.
16 Przystąpmy więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy dostąpili miłosierdzia i znaleźli łaskę ku pomocy w stosownej chwili.

I to samo Słowo Boże instruuje nas jak mamy żyć w wierze i jak funkcjonować w zborze Pańskim – czyli w zgromadzeniu świętych w sprawiedliwości Chrystusa (nie we własnej „sprawiedliwości” z uczynków). Inaczej mówiąc, jak ma wyglądać biblijne chrześcijaństwo, które ma uwielbiać Boże nakazy, Bożą wolę = Boże Słowo, jak pisał o tym np. autor Psalmu 119 właśnie.
A jaki jest dziś stan chrześcijaństwa ewangelicznego, w Polsce i na świecie? Tego, które powinno się opierać wyłącznie na ukochanym Słowie Bożym …
Ten „odpoczynek” dla ludu Bożego (dla ludzi zbawionych) od własnych starań religijnych w celu otrzymania zbawienia z uczynków i od panowania w naszym nowym życiu grzechu (wolność w Chrystusie) - NIE oznacza jednocześnie przysłowiowego bałamutnego stwierdzenia typu: „róbta, co chceta”, czyli wolność rozumiana jako pielęgnowanie swojego starego „ja” zmysłowego (które powinno być duchowo ukrzyżowane) i wzorowaniu się na standardach tego świata, co do uczuć, humanistycznej miłości oraz praktyk i zachowań niebiblijnych (często bluźnierczych i heretyckich). Nic dziwnego, że tak źle rozumiana wolność / „odpocznienie” chrześcijan ewangelicznych przynosi trujące owoce w ich życiu prywatnym, jak i życiu zborowym, np.:
flagi kolorowe, którymi macha się w czasie tzw. „uwielbiania” (substytut tzw. „skrzydeł Izydy” lub „duchowa uczta zmysłów”) dla pobudzenia kolorami zebranych;
bębny (tam-tamy) dla wprawiania zebranych w uniesienie / pobudzenie psychiczne (zmysłowe);
głośnia muzyka uwielbiająca (perkusja) silny efekt pobudzający („ekstazy”) jak na koncertach rockowych;
emocjonalność (zmysłowość) - patologiczna skłonność zborowników do przeżyć psychicznych oraz emanowania własną ekspresją (ego) i nieskrępowaniem czy bezpośredniością (kiedyś nazywało się to brakiem kultury osobistej, brakiem obycia czy bezczelnością i tupetem);
głoszenie „taniej” (łatwej) „ewangelii sukcesu” - szczęścia i dobrobytu, takie „chrześcijańskie New Age”;
nauczanie Słowa Bożego przez kobiety i ich zborowe przywództwo (feminizm ze świata);
rozwody i ponowne małżeństwa ludzi deklarujących się jako wierzący ewangelicznie.

Wymieniłem tylko niektóre przykłady współczesnej niewiary, mimo słuchania Słowa Bożego (Hebr. 4,2.6). Nie ma ważniejszej potrzeby / powinności dla człowieka, który poszukuje Boga i Jego drogi zbawienia ani dla człowieka już nawróconego do Boga w Chrystusie będącego na drodze zbawczej łaski (proces uświęcania się w wierze) – jak Słowo Boże, jego znajomość, pogłębianie jego nauki i stosowanie w życiu! To jest właśnie DROGA do Bożego odpoczynku - Biblia / Słowo Boże / Pismo Święte. Polecam Psalm 119 (najdłuższy w Biblii) do przeczytania i refleksji, psalmista ukazuje nam swoje rozkochanie się w Słowie Bożym, jako Bożej DRODZE (np. Ps.119,30-33 / „droga prawdy, droga nakazów, droga ustaw” / UBG, BW, XXL). Od momentu zbawczej ofiary Chrystusa na Golgocie i przelania Jego świętej krwi mamy DROGĘ zbawienia i odpoczynku w Synu Człowieczym i Jego nauce Słowa Bożego w kanonie Nowego Testamentu / Nowego Przymierz. A ów kanon jest obowiązujący i zamknięty aż do powrotu Chrystusa. Jest także niezbędny do zbawienia i wzrastania w wierze.
Oto DROGA do Tronu ŁASKI Boga Wszechmogącego, Boga Ojca, poprzez Syna-Boga Jezusa Chrystusa:
Jezus mu odpowiedział: Ja JESTEM drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca jak tylko przeze Mnie. Jan. 14,6 (UBG).

A więc, podsumowując krótko:
Chrystus jest Słowem Bożym (Jan. 1,1-18) i naszą opieką / odpoczynkiem, gdy tylko Mu zawierzymy w swym sercu szczerze (Hebr. 4,14-16). Śmiem twierdzić, że jeśli nie mamy w swoim życiu (w sercu) - Słowa Bożego, pragnienia jego poznawania i nie żyjemy nim na co dzień w praktyce, to znaczy, że nic nie mamy! Jesteśmy tylko ludźmi godnymi pożałowania!
Słowo Boże wzywa nienawróconych (niezbawionych) do pokuty / upamiętania się i oddania się Bogu: List do Hebrajczyków 3,6-9 + 3,15 + 4,7
Słowo Boże przypomina wierzącym (zbawionym, nawróconym biblijnie): List do Hebrajczyków 4,13; II List do Koryntian 5,5-11; II List do Tymoteusza 4,1-5


„Słowo Boże bowiem jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne rozsądzić myśli i zamiary serca. Hebr. 4,12 (UBG) 

Kazanie:
Artur Gorgoń
Ewangeliczny Kościół Chrystusowy, Sosnowiec 19.01.2025
https://ekch-sosnowiec.blogspot.com/


Z cyklu: Pytania do ciebie … (1) 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz