neo-protestantyzm konserwatyzm biblijny

piątek, 14 października 2016

Wspomnienia Braterskie - to co najważniejsze …

KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA I ROZWOJU RUCHU BRACI WOLNYCH


Krzysztof Arciszewski

 
(fragment drugi – c.d. do posta z 13 sierpnia 2016)


JOHN GIFFORD BELLETT
Urodził się w 1795 r. w Dublinie. W 1817 r. przeżył swe nawrócenie a w roku 1821 ukończył studia prawnicze. Wkrótce po powrocie do Dublina pozostawił swoją posadę, aby poświęcić cały swój czas na studiowanie i zwiastowanie Słowa Bożego. W tym czasie powstało koło pobożnych braci, którzy schodzili się, aby studiować Boże Słowo. Później przekształciło się ono w tzw. „Ruch Braci”. W krąg ten Bellet wprowadził również swego dawnego przyjaciela z czasów studiów Johna Nelsona Darby’ego.
Kilka lat później schodzili się ci bracia i siostry jako Zbór, aby na wzór pierwszych chrześcijan zgromadzać się w zupełnej prostocie, na „Łamanie Chleba” i zwiastowane Bożego Słowa. Do końca swego życia Bellet pozostawał w Irlandii, gdzie odwiedzał powstałe tam Zbory, budując je duchowo przez nauczanie z Bożego Słowa. Jako utalentowany pisarz pozostawił rozważania do wielu ksiąg Biblii. Brał aktywny udział w wielkim przebudzeniu, jakie miało miejsce w północnej Irlandii w 1859r. Ze względu na swój szczególny sposób wyrażania się i pogodny charakter był nazywany „słowikiem wśród braci”. Na kilka dni przed odejściem Belleta do Pana, kiedy był bardzo słaby, odwiedził go jeden z przyjaciół. Jego ręce były złożone, a modlił się ze łzami w oczach: „Oni (bracia) przychodzą i mówią o koronie chwały, Panie niech przestaną mówić o chwale i o niebie, niech umilkną! Ja nie chcę korony! Ja mam Ciebie samego! Ciebie samego! Ja będę z Nim samym!... Ach być z Nim, zanim objawione zostaną chwała, korony i królestwo. To jest  cudowne, cudowne! Tylko z mężem z Sychar, z mężem spod bramy w Nain. Zawsze będę z Nim. Zabierzcie to smutne miejsce, gdzie On został odrzucony i dajcie mi Jego obecność! On ten mąż z Sychar”.  Zmarł w 1864 roku.


ANTHONY NORRIS GROVES
Urodził się w 1795 r. w małej wiosce w pobliżu Lymington w południowej Anglii. Był synem przedsiębiorczego przemysłowca i kupca. Po swym nawróceniu całkowicie poświęcił się Bogu i Jego dziełu. Posiadał wizję pracy, która stanowiła inspirację dla innych. Od młodzieńczych lat narastało w nim powołanie do pracy misyjnej na terenie Indii. Groves poświęcał na cele misyjne większość swych zarobków, aż wreszcie, mógł wyruszyć do tego dzieła. Zlikwidował dobrze prosperującą praktykę dentystyczną i przez Rosję udał się na wschód jako misjonarz. Pokonując różne trudności, w 1829 r. dotarł do Bagdadu. Przez 3 lata przebywał tam w strasznych warunkach. Prowadził tam dzieło ewangelizacji, stawiając czoła przeciwnościom (opozycja ze strony ludności muzułmańskiej, bariera językowa, trudności materialne). Dało mu to okazję do nabycia doświadczeń, których nie uzyskałby w innych okolicznościach. Kiedy było możliwe, Anthony Norris Groves opuścił Bagdad i większą część następnych dwudziestu lat życia poświęcił pracy misyjnej na całym terenie Indii. Jego świadectwo było tym wyrazistsze, że swym całym życiem potwierdzał prawdy, które głosił. Odnośnie pracy misyjnej kładł nacisk na skromny sposób życia i zaufania Bogu, który zaspokaja wszelkie potrzeby. Od 1836 r. Groves wraz z małą grupą innych misjonarzy rozpoczął pracę w delcie rzeki Godawari (środkowe Indie). Kontynuował zwiastowanie i nauczanie w Indiach aż do chwili, gdy ze względów zdrowotnych zmuszony został w 1852 r. do powrotu do Anglii. Lata trudów dały znać o sobie i jego stan zdrowia zwolna pogarszał się. Groves odszedł do lepszej ojczyzny w maju 1853r.
Anthony Norris Groves był szczególnym człowiekiem. Nie sposób przecenić jego zasług dla rozwoju dzieła misyjnego, jakkolwiek jego wpływ wyrażał się poprzez życie, całkowicie oddane Chrystusowi i uzależnione od Jego prowadzenia w każdej kwestii. Dał przykład, który pociągnął tysiące naśladowców. Groves po wskazówki dla swego postępowania zawsze zwracał się do Słowa Bożego.
Myśli swe wyrażał w prosty zrozumiały sposób. Nigdy nie porzucał raz obranych, słusznych zasad, chociaż uprzejmie i łagodnie odnosił się do tych, którzy nie podzielali jego poglądów. Nigdy nie traktował jako rzeczy pierwszorzędnej rezultatów swojej pracy lub ich braku. Twierdził, że jego celem jest zwiastowanie Chrystusa, do którego to dzieła został przez Boga powołany. Anthony Norris Groves był człowiekiem, który poprzez osobiste oddanie Chrystusowi wpływał na życie innych (m.in. swego szwagra Georga Mullera). Pragnął by nic nie stało między nim a Bogiem. Pokora, tak widoczna w całym jego życiu, stanowiła wspaniały przykład i zachętę. Groves twierdził, że nigdy nie czuł się godnym służby dla Pana, lecz radował się i wychwalał Boga, który go do tej służby uczynił zdolnym, wyposażył i wysyłał.


JOHN PARNELL - Lord CONGLETON
Urodził się w Londynie w 1805 roku. W latach 1830-1837 brał udział w wyprawie misyjnej do Bagdadu i Indii. Przez całe życie studiował Pismo Święte, które było radością jego serca. Był także mężem modlitwy. Modlił się wcześnie rano oraz w ciągu dnia o godzinie jedenastej, o trzeciej i wieczorem o ósmej. Rozkoszował się wykładaniem Pisma przede wszystkim Bożym ludziom. Mówił, że każdy członek Chrystusa musi mieć jakiś dar, którym powinien budować swych wiernych. Odszedł do Pana w 1883 roku.


JOHN NELSON DARBY
Urodził się w 1800 roku w Londynie, Irlandczyk z pochodzenia. Był krewnym słynnego admirała angielskiego, Lorda Nelsona, który poległ pod Trafalgar. Po skończeniu prawa, odbył studia teologiczne i został pastorem w Kościele Anglikańskim. Podobnie jak Groves przed 1830 r. wystąpił z kościoła państwowego i złożył urząd. Od 1831 r. usługiwał w zborze „braci” w Dublinie. Był wybitnym znawcą języków klasycznych. Jego wykłady w języku francuskim, na terenie Szwajcarii, dały początek wielkiemu dziełu pt. „Przegląd ksiąg Biblii”. Polem działalności Darby’ego były także takie kraje jak, Kanada, USA, Indie Zachodnie, Nowa Zelandia, Holandia i Włochy. Od 1840 r. przebywał w Lozannie i Genewie. Od 1854 r. przebywał w Niemczech, gdzie wraz z Brockhausem, Poseckiem i innymi dokonał przekładu Biblii z języków oryginalnych tzw. Biblia Elberfeldzka (w 1855r. - Nowy Testament; w 1870r. - Stary Testament) oraz tłumaczył Pismo Święte na język angielski i na francuski, a Nowy Testament na język włoski. Był autorem wielu duchowych pieśni. Jako człowiek, prosty w obejściu i skromny. Żył Biblią i zalecał myślenie według Pism. Pan odwołał go do wieczności w 1882 r.
W 1845 r. gdy Darby wrócił do Plymouth, okazało się, że istnieją różnice w nauce (np. o Kościele, służbie) i postępowaniu. Darby odłączył się ze swoimi zwolennikami od „braci” i przestał pielęgnować z nimi społeczność. Ruch ten, nazwany został Darbyzmem. Nazywano ich także Braćmi Zamkniętymi (Exclusive Brethren) ponieważ odseparowali się od innych dzieci Bożych w przeciwieństwie do braci plymuckich” (Open Brethren - Otwarci Bracia lub Wolni Bracia), którzy pielęgnowali społeczność ze wszystkimi odrodzonymi wierzącymi. Inną nazwą darbystów była nazwa: bracia elberfeldzcy (od jednej z głównych siedzib tego ruchu, miasta Elberfeld w Niemczech). „Bracia” zgromadzali się nie tylko w Dublinie i Plymouth, ale także w innych miejscowościach wysp brytyjskich. W ciągu następnych lat powstały zbory braterskie; w Bristolu w 1833r., w Exeter i Liverpoolu.
Prócz wyżej wymienionych braci zasługuje na uwagę kilku innych, którzy wnieśli nie mniejszy wkład w Boże dzieło i świadectwo ewangelii na świecie. Przyczynili się do duchowego wzbogacenia wierzących biblijnie chrześcijan w poznanie Bożego Słowa i doświadczenie w służbie dla Pana. Stali się narzędziami Bożymi w budowaniu Kościoła Pana Jezusa Chrystusa.


Udostępnił:
br. Krzysztof